Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy

Dzień Pszczół – spotkanie z pszczelarką

W ramach realizacji projektu „Nasz eko-ogródek”, jak również przypadającego na 20 maja Światowego Dnia Pszczół w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z Pszczelarką – Panią Weroniką Zdonek. W spotkaniu udział wzięły wszystkie oddziały „Biedroneczki”, „Kaczuszki”, „Żabki”, „Motylki”, „Sowy”, „Pszczółki”, „Jeżyki” i „Wiewiórki”. Pszczoły to jedne z najbardziej pożytecznych i pracowitych owadów. Odgrywają ogromną role w przyrodzie. To dzięki nim jesienią możemy cieszyć się z obfitych zbiorów jabłek, śliwek i gruszek – bo kto jak nie pszczoły, zbierając wiosną nektar z kwiatów zapylają poszczególne kwiatostany, aby te mogły zamienić się w smaczne i zdrowe owoce. Dzięki pszczołom możemy również rozkoszować się smakiem zdrowego i pysznego miodu, tak lubianego przez większość dzieci. Podczas spotkania dzieci poznały życie tych pracowitych owadów i obowiązki posiadacza pasieki. Przedszkolaki dowiedziały się także, że na czele ula stoi królowa zwana inaczej matką. Znosi ona dziennie tysiące jaj, z których wylęgają się młode pszczółki. Są też pszczoły robotnice – zbieraczki miodowe i pyłkowe. Każdy ma określoną funkcję jaką pełni w ulu, każdy ciężko pracuje dla dobra całej społeczności. Podczas spotkania dzieci mogły też obejrzeć z bliska skrupulatnie wypełniony plaster miodu, zobaczyć dymkę i ubranie pszczelarza, a nawet je przymierzyć. Przedszkolaki dowiedziały się, jakie znaczenie ma praca pszczół dla przyrody. Przedszkolaki poznały rodzaje i etapy powstawania miodu. Dzięki przygotowanej prezentacji multimedialnej dzieci mogły obejrzeć zdjęcia pasieki Pani Weroniki oraz krótkie filmiki z codziennej pracy w pasiece. Na koniec spotkania na wszystkie dzieci czekała słodka niespodzianka. Przedszkolaki mogły poczęstować się zdrowym, świeżym i pachnącym miodem.Obchody Dnia Pszczół oraz spotkanie z pszczelarką miały na celu pobudzenie świadomości dzieci na temat pożyteczności pszczół oraz pokonywanie strachu przed tymi owadami. Serdecznie dziękujemy Pani Weronice za niezwykle ciekawe spotkanie.

Więcej zdjęć w naszej galerii i na facebook’u.

Skip to content