Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy

Przedszkolaki z “Dziewiętnastki” świętują Dzień Ziemi

22 kwietnia to dzień, w którym cały świat obchodzi uroczyście Dzień Ziemi. Jest to największe na świecie święto ekologiczne, obchodzone od 1970r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

Tegorocznym motywem przewodnim Święta Ziemi jest hasło: „Przywróć naszą Ziemię”. Światowy Dzień Ziemi ma uświadomić obywatelom na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Jego nadrzędnym celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety. Jest to także czas, żeby pochylić się nad losem naszej planety i nagłośnić globalne problemy.

W czasie pandemii koronawirusa obowiązuje wiele obostrzeń, które wpłynęły również na ograniczenie obchodów Dnia Ziemi w naszym przedszkolu. 22 kwietnia przedszkolaki z pięciu grup przedszkolnych, wzięły udział w uroczystym apelu z okazji Święta Ziemi, zorganizowanym na placu wokół naszej placówki, z przestrzeganiem zasad reżimu sanitarnego oraz zachowaniem zasady niełączenia się dzieci z różnych grup.

Zgromadzonych przed budynkiem przedszkola dzieci z oddz. I, oddz. III, oddz. VI, oddz. VII i oddz. VIII, powitała dyrektor Aneta Stachurska. Zachęciła wszystkich do włączenia się w konkretne działania, by naprawiać naszą planetę: segregowania śmieci, oszczędzania wody i prądu, zbierania plastikowych zakrętek, zbierania baterii…

Następnie dzieci z poszczególnych grup zaprezentowały powitalne okrzyki ekologiczne, odśpiewały hymn ekologiczny i uroczyście złożyły Przyrzeczenie Małego Ekologa. Wspólny śpiew hymnu i wspólne przyrzeczenie zintegrowało uczestników wzbudzając aplauz i entuzjazm. Dzieci 4-letnie z grupy „Żabki” i 3-letnie z grupy „Biedronki” przygotowały specjalnie na tę okazję krótki program artystyczny o tematyce ekologicznej. W przepięknych, ekologicznych, zielonych strojach zaprezentowały piosenkę „Ekologia” oraz wiersze: „Kochamy przyrodę”, „ Prośba Ziemi”, nawiązując do hasła tegorocznej kampanii Święta Ziemi.

Po skończonej uroczystości, z powodu pandemii, tylko jedna grupa przedszkolna „Motylki”, wyruszyła w ekologiczny pochód w pobliżu przedszkola. Idąc dzieciaki głośno skandowały ekologiczne hasła: „ŚMIECI SEGREGUJESZ-ZIEMIĘ RATUJESZ!”, „PRZYRODA WIECZNA, JEŚLI BEZPIECZNA!”, „DBAJ O PRZYRODĘ, ZAKRĘCAJ WODĘ!”, „CZYSTE ŚRODOWISKO-NAJLEPSZE UZDROWISKO!”. Trzymały w rękach transparenty, tabliczki z hasłami ekologicznymi oraz zielone balony, wzbudzając zainteresowanie mieszkańców osiedla.

W kolejnym dniu dzieci z najstarszych grup będą sprzątały teren wokół przedszkola na osiedlu Ogrody.

Koordynatorkami imprezy ekologicznej, jak również prowadzącymi uroczystość były nauczycielki z PP 19:
Bożena Czemierysi Magdalena Kawiak.

Celem imprezy było rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności  za naszą planetę, promowanie postaw ekologicznych wśród dzieci, zwrócenie uwagi mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego na problemy ochrony środowiska.

Skip to content