Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy

XX Ekologiczny Happening Przedszkolaków z okazji Dnia Ziemi

22 kwietnia to dzień, w którym cały świat obchodzi uroczyście Dzień Ziemi. Hasło tegorocznych obchodów to „ZAINWESTUJ W NASZĄ PLANETĘ”.
W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy – dorośli i dzieci – choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Należy uświadomić sobie, że o naszą planetę musimy dbać każdego dnia, aby żyło się na niej dobrze i zdrowo.
W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy – dorośli i dzieci – choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Należy uświadomić sobie, że o naszą planetę musimy dbać każdego dnia, aby żyło się na niej dobrze i zdrowo.
21 kwietnia 2023 r. w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi nasze przedszkole zorganizowało XX jubileuszowy Ekologiczny Happening Przedszkolaków. Wzięły w nim udział dzieci z ostrowieckich przedszkoli publicznych i niepublicznych.
Impreza ekologiczna, która ma już swoją kilkunastoletnią tradycję, odbyła się w Parku Miejskim z udziałem zaproszonych gości: dzieci, rodziców, pracowników przedszkoli, nauczycieli i dyrektorów.
Zaproszonych na happening gości uroczyście powitała Pani Aneta Stachurska – dyrektor Przedszkola Publicznego nr 19. Następnie dzieci z poszczególnych przedszkoli zaprezentowały powitalne okrzyki ekologiczne i uroczyście złożyły Przyrzeczenie Małego Ekologa. Odbył się też pokaz EKO-mody. Dzieci zaprezentowały stroje ekologiczne wykonane z udziałem nauczycieli i rodziców. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. Wspólne aktywności zintegrowały uczestników wzbudzając aplauz i entuzjazm. Po złożeniu Przyrzeczenia przedszkolaki zamknęły tekst przyrzeczenia w ekologicznej szkatułce.
Punktem kulminacyjnym spotkania był Pochód alejkami Parku Miejskiego, podczas którego przedszkolaki głośno skandowały ekologiczne hasła np., „ŚMIECI MNIEJ, ZIEMI LŻEJ!, „DZIEWIĘTNASTKA O ZIEMIĘ DBA I CZYSTO WOKÓŁ MA!”. Trzymały w rękach transparenty, tabliczki z hasłami ekologicznymi, zielone rekwizyty: balony, grzechotki, kwiaty, wstążki itp., wzbudzając zainteresowanie mieszkańców miasta.
Wszystkie przedszkola zostały obdarowane pamiątkowymi dyplomami, a po zakończonym pochodzie wszyscy uczestnicy powrócili do swoich placówek.
Koordynatorkami XX Ekologicznego Happeningu, jak również prowadzącymi uroczystość były nauczycielki: Magdalena Kawiak, Katarzyna Pawlik i Monika Słowińska.
Celem imprezy, która odbyła się w plenerze – w Parku Miejskim, a więc naturalnym środowisku było przede wszystkim kształtowanie wśród dzieci postaw szacunku do przyrody. Dzięki takim inicjatywom dzieci uczą się, jak dbać o jakość naszego życia na Ziemi – a więc promować ochronę środowiska i kształtować postawy ekologiczne.

Skip to content