Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy

Andrzejki

W przedszkolu zabawa, Andrzejek to czas, niech radość i wróżby królują wśród nas

            Taką oto rymowanką rozpoczęliśmy zabawy andrzejkowe w naszym przedszkolu.
W tym roku hasłem przewodnim Andrzejek było „Wyczarujmy radość”… I to właśnie radość dzieci była tego dnia najważniejsza…

 W każdej grupie przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przygotowane rekwizyty, świece, unoszący się w całym przedszkolu zapach topionego wosku, oraz tajemnicze stroje wychowawców, stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający zabawom. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, imiona przyszłych sympatii. Rzucały pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się ich najskrytsze marzenia. Za pomocą przygotowanych pomocy dydaktycznych: obrazków z atrybutami zawodów, serduszek z imionami, koła fortuny, dzieciaki sprawdzały, kim zostaną w przyszłości. Nie zabrakło tańców przy muzyce, pląsów, piosenek z liczeniem np. „Magiczna liczba 7”. Dużo radości przyniosła dzieciom wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami – lanie wosku. Dzieci podchodziły do miski z wodą
i z pomocą dorosłej osoby przelewały wosk przez dziurkę od klucza. Powstałe kształty były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni. Wspólnie z nauczycielkami dzieci odgadywały, co je czeka i czego mogą się spodziewać
w przyszłości. Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to tylko zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić.

Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Pewne jest to, że zabawy andrzejkowe przyniosły przedszkolakom wiele radości.

Skip to content