Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy

Barbórka – święto nie tylko górników…

Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników.
  Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym!”

4 grudnia, obchodzimy Barbórkę – święto wszystkich górników. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. To dzień, który przypomina nam  o trudnej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Kultywując tradycję pięknego górniczego święta w oddziałach III i VI zostały przeprowadzone  zajęcia dydaktyczne, związane tematycznie z pracą górników. Była to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy dzieci z „Dziewiętnastki” na temat ich pracy. Przedszkolaki poznały wiele ciekawostek na temat górniczego stroju, usłyszały legendę o Skarbniku – dobrym duchu kopalni, oraz dowiedziały się dlaczego święto górników to Barbórka. Dzieci zapoznały  się   takimi pojęciami jak czako, sztygar, kilof czy perlik. Najwięcej entuzjazmu wzbudziło oglądanie bryłek węgla przez dzieci, a pobrudzone nim rączki i noski wywołały wiele śmiechu.
Więcej zdjęć w galerii i na Facebook’u.

Skip to content