Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy

Bezpieczne wakacje w PP19

Bezpieczeństwo przedszkolaków w naszym przedszkolu jest bardzo ważne, dlatego Dyrekcja zaprosiła do przedszkola przedstawicieli Straży Miejskiej i policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św.
Przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniach na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Z tej okazji przygotowały krótkie występy artystyczne. Maluchy z oddziału I „Biedroneczki” i III „Żabki” zaśpiewały piosenkę pt.”Halo Panie Policjancie”., natomiast dzieci z oddziału V „Sówki” recytowały „Rymowane rady” na wakacje. W trakcie zajęć z pracownikami Straży Miejskiej dzieci zostały uczulone na niebezpieczeństwa grożące w czasie wakacji, przypomniały zasady bezpiecznego wypoczynku w lesie, w górach, nad wodą, na drodze, uzupełniły wiedzę na temat poszukiwania pomocy w razie zagrożenia, utrwaliły numery alarmowe. Funkcjonariusze Straży Miejskiej bardzo ciekawie przedstawili swoją pracę. Wielkie zainteresowanie u dzieci wzbudziły akcesoria typu kajdanki i krótkofalówka oraz radiowóz, do którego każdy przedszkolak mógł wejść i obejrzeć z bliska.
Z kolei podczas spotkania z policjantami z Komendy Powiatowej Policji i psem policyjnym. przedszkolaki dowiedziały się o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, chronić się przed upałem lub burzą. Stróże prawa ostrzegali też dzieci przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać  ani podawać adresu zamieszkania. Jednak na tym spotkaniu największą „gwiazdą” był „Ares” pies patrolowo – tropiący. „Ares” pod kierownictwem swojego opiekuna zaprezentował swoje umiejętności i wysoki stopień wyszkolenia – tresury. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem  przyglądały się, jak pies reaguje na komendy policjanta.
Spotkanie dla dzieci było bardzo atrakcyjne, gdyż miały okazję zobaczyć nieco innego pracownika policji – psa. Dodatkowo przewodnik psa omówił jakie zadanie ma do spełnienia pies policyjny na służbie. Dzieci dowiedziały się w jakiej temperaturze otoczenia pies może tropić i jak długo trwa jego szkolenie w szkółce. Wszystkie przedszkolaki nauczyły się także postawy obronnej „na żółwia”, która pozwoli ochronić dziecko w kontakcie z rozdrażnionym, agresywnym psem.
Na zakończenie przedszkolaki wręczyły funkcjonariuszom Straży Miejskiej i Policji laurki i podziękowania. Koordynatorkami spotkania były nauczycielki Małgorzata Podsiadło i Bożena Czemierys.
Mamy nadzieję, że dzieci na długo będą pamiętały te nietypowe wizyty.
Dziękujemy Straży Miejskiej oraz Policji za kolejny ważny cykl spotkań w naszym przedszkolu!

Skip to content