Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy

“Dzień Jabłka na ludową nutę”

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące a jako przekąska niezwykle sycące… Jabłko – pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek. Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

28 września dzieci 4 i 5 – letnie z oddziałów III, IV i V z naszego przedszkola wspólnie świętowały Dzień Jabłka. W tym roku obchody przebiegały pod hasłem „Dzień Jabłka na ludową nutę”. Celem wydarzenia była integracja dzieci, zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami.
Tego dnia w całym przedszkolu można było doświadczyć niezwykłego aromatu pięknych i kolorowych jabłek. Wszystkie dzieci i panie z oddziałów III, IV i V ubrane były w kolory jabłek: czerwony, zielony i żółty oraz stroje nawiązujące do kultury ludowej. Podczas wspólnych zabaw dzieci poszerzały swoją wiedzę o jabłku. Poznały różne gatunki jabłek, rozpoznawały kształt, zapach, kolor, smak tego owocu. Dzieci dowiedziały się, jak rośnie jabłoń, poznały etapy rozwoju jabłka oraz jak wygląda praca w sadzie. Były również okazje do wykonania zadań matematycznych – przeliczanie jabłek, czy segregowanie według określonej cechy. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach sportowych w których motywem przewodnim było oczywiście jabłko np. spacer z jabłkiem, czy turlanie jabłka. Pozostając w klimacie ludowym, dzieci zaprezentowały piosenkę „Czerwone jabłuszko”, a także bawiły się przy piosence „Małe czerwone jabłuszko”. Podczas obchodów Święta Jabłka dzieci miały okazję spróbować różnych potraw i przetworów z jabłek. Panie kucharki na ten dzień przygotowały wiele przysmaków z jabłkiem w roli głównej m.in. mus jabłkowy, pieczone jabłko, ryż z jabłkiem oraz suszone jabłuszko. Na wysokości zadania stanęli także Rodzice, którzy zorganizowali dla dzieci niespodziankę w formie pysznego jabłkowego poczęstunku. Nie zabrakło soku jabłkowego, szarlotki, rogalików czy ciasteczek. Na zakończenie każda grupa wykonała pracę plastyczną „Czerwone jabłuszko”.
W obchody Święta Jabłka włączyły się również najmłodsze przedszkolaki z oddziału „Biedroneczki” i „Kaczuszki”. Maluszki w swoich salach uczestniczyły w zabawach dydaktycznych, muzycznych i plastycznych. Z kolei w ogrodzie przedszkolnym spotkały się dzieci 5-letnie z oddziału „Pszczółki” i zjadły tam pyszne drugie śniadanie – czerwone soczyste jabłuszka.
„Dzień Jabłka na ludową nutę” stał się świetną okazją do wspólnej zabawy i sposobem na zachęcenie dzieci do sięgania po owoce i promowania zdrowego stylu życia. Przedszkolaki z „Brzechwy” już wiedzą, że jabłko to same witaminki, które można zjeść pod różną postacią.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy włączyli się w organizację wydarzenia i przygotowali przepyszny jabłkowy poczęstunek oraz naszym paniom kucharkom.
Koordynatorkami Dnia Jabłka były nauczycielki: Paulina Gawrońska, Magdalena Kawiak i Katarzyna Pawlik.

Skip to content