Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy

Festiwal Uśmiechniętej Dyni

Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku, obfitująca w ciekawe zajęcia w przedszkolu.
W październiku w naszym przedszkolu odbył się coroczny na stałe wpisany w kalendarz wydarzeń placówki „Festiwal Uśmiechniętej Dyni”. Dzieci z oddziałów VI,VII,VII postanowiły w ten sposób podkreślić odżywcze znaczenie tego warzywa.
Przedszkolaki spędziły ten dzień w ogrodzie przedszkolnym, gdzie na początku zostały przywitane przez dyrektor przedszkola Anetę Stachurską. Dzieci powtarzały hasło dotyczące dyni. Następnie wszystkie dzieci wykonały piosenkę pt. „Święto Dyni”. Panie wychowawczynie natomiast zacytowały wierszyki o tematyce związanej z tym warzywem. Wreszcie nadszedł czas zabaw i konkurencji. Pierwszym punktem programu były zabawy ruchowe: Slalom Dyniowy oraz Podaj dynię. Dzięki zabawie „Ile wiesz o dyni?” dzieci dowiedziały się o walorach zdrowotnych warzywa oraz gdzie i w jakich warunkach rośnie. Najwięcej emocji wzbudziła zabawa badawczo – praktyczna „Co ukrywa dynia w środku?”. Zadaniem przedszkolaków było wyżłobienie miąższu i pestek z dyni. Po skończonej zabawie odbyła się degustacja pestek.
Na koniec uroczystości wszyscy wspólnie wzięli udział w zabawie integracyjnej „Mała dynia krąży”. Radości było co niemiara. Na koniec pani dyrektor wręczyła dzieciom, certyfikaty „Święto Dyni 2022”. To jeszcze nie koniec atrakcji… Panie z kuchni przygotowały tego dnia również nie lada niespodziankę mianowicie pyszną zupę z dyni na obiad, zaś rodzice ciasta dyniowe, marchewkowe oraz chlebek dyniowy. Grupy biorące udział w wydarzeniu przystąpiły do degustacji zupy oraz smakołyków w swoich salach.
W obchody Święta Dyni włączyły się także najmłodsze przedszkolaki z oddziału I „Biedronki” i oddziału II „Kaczuszki”. Dzieci ubrane w pomarańczowe stroje mogły poczuć się przez chwilę jak na dyniowej grządce. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i że można z niej przygotować wiele smakołyków tj.: zupę, pieczywo, dżem, ciasto, muffinki. Przedszkolaki przygotowały tego dnia piękne prace plastyczne. Każda praca była wyjątkowa.
“Festiwal Uśmiechniętej Dyni” dla przedszkolaków był wyjątkowy i pozwolił zapoznać się z różnorodnością dyń, ich znaczącym wpływie na nasze zdrowie oraz wzbogacił wiedzę na ich temat.
Koordynatorkami wydarzenia były nauczycielki: Agnieszka Krawczyk, Monika Słowińska, Halina Zwolińska – Bień.

Skip to content