Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy

Święto Drzewa

W tym roku w całej Polsce świętowano 20-lecie Święta Drzewa, programu Klub Gaja, który angażuje społeczeństwo do sadzenia i ochrony drzew oraz podejmowania różnorodnych działań dla środowiska i klimatu. Coroczne obchody Święta Drzewa – 10 października na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń ekologicznych naszego przedszkola.
Przedszkolaki z „Brzechwy” obchody Święta Drzewa rozpoczęły już 7 października. W tym dniu dzieci z oddziału V „Sowy” i VI „Pszczółki” wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego do Starej Dębowej Woli. Na przedszkolaków czekało tam wiele atrakcji m.in. przejażdżka wozem zaprzężonym w konie, podczas której dzieci mogły podziwiać piękno otaczającej przyrody. W czasie spaceru po lesie dowiedziały się wiele ciekawostek o drzewach, a także poznały ich znaczenie w życiu człowieka i zwierząt oraz jak należy o nie dbać. Z pomocą Pana Norberta dzieci posadziły młode sadzonki drzew. Po skończonej pracy na dzieci czekał pyszny poczęstunek oraz kolejne atrakcje tj. basen z kulkami, dmuchane zjeżdżalnie oraz plac zabaw. Wycieczka zakończyła się ogniskiem podczas, którego przedszkolaki zjadły pyszne kiełbaski.
Kolejnym punktem obchodów Święta Drzewa było spotkanie w ogrodzie przedszkolnym pod hasłem „Drzewo moim przyjacielem”. Dzieci z oddziału III „Żabki” spędziły czas na świeżym powietrzu uczestnicząc w zabawach „Co mówi moje drzewo?”, oraz „Słuchamy drzew”. Przedszkolaki siedząc pod klonem w ogrodzie, wysłuchały również bajki „Biedroneczka” czytanej przez nauczycielkę. Dzieci ze wszystkich grup spacerowały podziwiając piękne jesienne drzewa zdobiące pobliskie osiedle.
Zwieńczeniem obchodów Święta Drzewa było spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski Pawłem Kosiarzem, który przybył do przedszkola z psem wyżłem niemieckim. Pan leśniczy opowiedział dzieciom o swoje pracy, o roli drzew, lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił zasady bezpiecznego zachowania się w lesie, zaznaczył też, to że człowiek przebywając w lesie jest jego gościem i musi szanować zwyczaje zwierząt w nim przebywających. Dzieci przypomniały sobie, jakie zwierzęta żyją w lesie oraz jak należy się zachowywać w kontakcie z nimi. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a dzieci zadawały bardzo dużo pytań związanych z drzewami, pracą leśnika oraz życiem zwierząt. Przedszkolaki uczestniczyły w quizie „Prawda – fałsz”, utrwalając tym samym swoją wiedzę na temat otaczającej przyrody.
Spotkanie uświetnił program artystyczny przygotowany przez dzieci 4- letnie z oddz. III „Żabki” i oddz. IV „Motylki”. Dzieci w barwnych strojach drzew i zwierząt zaprezentowały piosenki: „Jesienny walczyk” oraz „Leśna przygoda” i jesienne wierszyki. Na zakończenie spotkania dzieci w obecności leśnika złożyły uroczyste Przyrzeczenia Ochrony Drzew.
Celem obchodów Święta Drzewa było uwrażliwienie przedszkolaków na piękno i znaczenie drzew w życiu ludzi i zwierząt.
W tym roku koordynatorkami obchodów Święta Drzewa były nauczycielki: Paulina Gawrońska i Katarzyna Pawlik.

Skip to content