Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy

Podsumowanie Ferii Zimowych 2021 w „Dziewiętnastce”

Dobiegły końca kolejne ferie zimowe w Przedszkolu Publicznym nr 19 im. Jana Brzechwy w Ostrowcu Świętokrzyskim, które standardowo – jak mówiły uczestniczące w nich dzieci – były za krótkie. Jak co roku w naszym przedszkolu działo się dużo. Na frekwencję oraz nudę nie można było narzekać. Przedszkolaki każdego dnia mogły uczestniczyć w wielu ciekawych zajęciach i atrakcjach. Pierwszy tydzień ferii upłynął pod hasłem „Tydzień koloru białego”. Za oknem brakowało śniegu, dlatego nasze przedszkolaki postanowiły same wyczarować sobie biały puch i ulepić z niego swoje bałwanki. Postacie ze śniegu pojawiały się również w pracach plastycznych oraz zimowych krajobrazach malowanych farbami na folii. Podczas tegorocznych ferii nie zabrakło  zimowych zabaw muzycznych z chustą animacyjną, śnieżynkami i balonami. Na zakończenie „Tygodnia koloru białego” dzieci uczestniczyły w zajęciach kulinarnych przygotowując „Bałwanka” z twarożku, marchewki, rzodkiewki, pieprzu i szczypiorku. Przedszkolaki obejrzały też online teatrzyk pt. „Urodziny Kubusia Puchatka” zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Podczas pierwszego tygodnia ferii w przedszkolu realizowany był również ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący kodowania „Zimowe zadania bez nudy”. W ramach jego działań dzieci podejmowały aktywności w genially „Zima… zima… zima…”, „Budujemy karmnik”, „Zabawy z symetrią”. Przedszkolaki bawiły się także offline w „Zimowe kropkowanie”, układały puzzle, projektowały deski snowboardowe, czy kodowały na dywanie z matą. Pierwszy tydzień ferii minął niezwykle aktywnie i ciekawie. Pomimo braku zimowej aury za oknem, dało się ją odczuć podczas atrakcyjnych zajęć w naszym przedszkolu. „Tydzień koloru białego” sprawił, że dzieci zawsze będą wiedziały z jakimi białymi oznakami powinna kojarzyć się nam zima. Drugi tydzień ferii upłynął pod hasłem „Zima w muzyce, bajkach i filmie”. Na początek nasze przedszkolaki odbyły niezwykle ciekawą wirtualną podróż po świecie w poszukiwaniu krain wiecznych śniegów –  Arktyki: Oceanu Arktycznego, Grenlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji i Finlandii) i Antarktydy. Dzieci poznały obyczaje i zwyczaje innych narodów. Duże zainteresowanie wzbudziły opowieści o Eskimosach, ich życiu codziennym, ubiorze i domkach z lodowych cegieł – igloo. Wszystkie dzieci uczestniczące w zajęciach rozmarzyły się i zatęskniły za prawdziwą, mroźną, białą zimą, dlatego na początku drugiego tygodnia ferii postanowiły  przywołać Panią Zimę wierszem pt.  „Zła zima” Marii Konopnickiej. Zimowa rymowanka okazała się bardzo skuteczna … Już następnego dnia dzieci rozpoczęły zajęcia w przedszkolu z zimową scenerią za oknem. Podczas drugiego tygodnia ferii przedszkolaki poznały pięknie ilustrowane baśnie, bajki i opowiadania zimowe: „Królowa Śniegu”, „Bałwan ze śniegu”, „Dziewczynka z zapałkami” – H. Ch. Andersena, „Zima Muminków”- T. Jansson, „Opowiadanie o pingwinku Kleofasku” – Ireny Tuwim. Nie zabrakło także zajęć umuzykalniających, które wyzwoliły u dzieci poczucie radości, ukojeniai swobody: improwizacja ruchowa z apaszkami do utworu A. Vivaldiego „4 Pory Roku – Zima”, zabawy muzyczne z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych, zabawa ruchowa przy piosence „Tak się zachmurzyło”, „Tupu, tupu, tup po śniegu”,  zabawy ruchowe – „Zaczarowane melodie” , Teleturniej dla maluchów „Jaka to melodia” oraz taniec do piosenki z filmu Kraina Lodu – pt. „Mam tę moc” oraz zabawy muzyczno – ruchowe z Kubusiem Puchatkiem. Dzieci wykonywały także wyjątkowe prace plastyczne o tematyce zimowej: „Chatka pokryta śniegiem”, „Suknia Pani Zimy”, „.Pingwiny – zwierzęta z Dalekiej Północy”.  Powstały także oryginalne makiety „Wioska Eskimosów”  i  „Kraina Lodu”.W drugim tygodniu ferii czekało na dzieci także wiele niespodzianek. Jedną z nich był „Teatr cieni”. Dzieci świetnie poradziły sobie z niełatwym zadaniem. Zespołowo odgadywały nazwy bohaterów baśni  pt. „Królowa Śniegu”. Przedszkolaki nie zapomniały także o ruchu na świeżym powietrzu w ogrodzie przedszkolnym . Podczas spaceru dzieci ulepiły bałwanka Olafa – bohatera bajki Disneya, zrobiły aniołki na śniegui zorganizowały bitwę na śnieżki. A… po powrocie do placówki odbyła się rozgrzewająca zabawa sportowa: „Rzut styropianową kulą śnieżną do kosza”. Przedszkolakom cały czas towarzyszyły ogromne  emocje i świetna zabawa. W drugim tygodniu ferii kontynuowany był projekt edukacyjny  „Zadania bez nudy” (m.in. aktywności w genially „Zimowe ubieranie”, aktywności offline „Kubeczkowe wieże prawo-lewo”). Odbyły się także atrakcyjne zajęcia z języka angielskiego. Przedszkolaki poprzez zabawę utrwalały dotychczas zdobyte słownictwo. Na zakończenie ferii dzieci wzięły udział w zabawach matematycznych  „Megamocni” oraz „Życie na Dalekiej Północy”. Nawiązując do propozycji Miejskiej Biblioteki Publicznej i urodzin Kubusia Puchatka przedszkolaki stworzyły dla misia kartki urodzinowe, wykonały pracę plastyczną „Kubuś Puchatek” oraz słuchały bajki o przygodach bohatera ze Stumilowego Lasu. Mamy nadzieję, że wszyscy bawiliście się kolorowo i każdy przedszkolak znalazł dla siebie coś atrakcyjnego.

1

 

Skip to content