Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy

PODSUMOWANIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO W „BRZECHWIE”

Mijający już rok przedszkolny 2023/2024 upłynął w Przedszkolu Publicznym nr 19 im. Jana Brzechwy niezwykle aktywnie i kreatywnie. Jak zawsze nasze przedszkolaki były zaangażowane w wiele różnorodnych działań, które będąc dobrą zabawą jednocześnie uczyły i kształtowały wszelakie postawy i wspierały wszechstronny rozwój dzieci. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie….. jako placówka o profilu artystyczno – ekologiczno – sportowym rozwijaliśmy pasje i talenty naszych najmłodszych.
Początek roku przedszkolnego był czasem poświęconym na obchody Święta Przedszkolaka. Tego dnia nie zabrakło wielu atrakcji dla dzieci, głównie sportowych, które odbyły się w otoczeniu przyrody w ogrodzie przedszkolnym. W tak miłej atmosferze dzieci zajadały się smakowitymi racuszkami z jabłuszkami z dodatkiem sosu malinowego, cukru pudru, czy cynamonu. Dzieci zachwycały się smakołykami przygotowanymi przez przedszkolną kuchnię.
Po południu najstarsze przedszkolaki zgodnie z coroczną tradycją, uczestniczyły w obchodach tego święta na sportowo w hali sportowo-widowiskowej w Ostrowcu Św. Wzięły w nich udział dzieci ze wszystkich przedszkoli naszego miasta.Na tych aktywnościach sportowych nasze dzieci nie poprzestały, cały rok upłynął aktywnie. Innymi wydarzeniami o tym charakterze były m.in. Sportowa Re-integracja, III Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka, Ostrowieckie Biegi Niepodległości podczas, których nasze przedszkole zajęło I miejsce w klasyfikacji na najliczniejsze przedszkole podczas biegu, Bieg Wiosny II miejsce w klasyfikacji na najliczniejsze przedszkole, czy Dzień Pustej Klasy.
Ten rok przedszkolny upłynął także na wielu wydarzeniach artystycznych, podczas których dzieci mogły rozwijać swoje talenty recytatorskie, wokalne, czy taneczne. Takie inicjatywy były okazją do obywania się ze sceną, przełamywania tremy i stanowiły podstawę do kształtowania pozytywnej samooceny dzieci. Na scenie swoje pociechy mogli podziwiać najbliżsi: rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i krewni.
Najmłodsze przedszkolaki swój największy debiut miały podczas Pasowania na Przedszkolaka. W tym roku uroczystości z tej okazji odbyły się w zaciszu sal przedszkolnych, gdzie dzieci z oddziału „Biedronki” i „Kaczuszki” zaprezentowały krótki program artystyczny. Po części artystycznej nastąpiło uroczyste złożenie przyrzeczenia, a następnie akt pasowania, którego przy pomocy „magicznego ołówka”dokonała dyrektor Aneta Stachurska. Jak się okazało to był dopiero początek przygody artystycznej maluszków.
Tradycją naszego przedszkola są organizowane w każdej z grup przedszkolnych coroczne spotkania świąteczne z udziałem rodziców, zarówno z okazji Świąt Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocy. W styczniu nasze 5-letnie przedszkolaki zaprezentowały „Bajkowe Jasełka” w parafii Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Św.  Gościliśmy w naszej placówce panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gromadzicach, które przeprowadziły warsztaty tworzenia ozdób bożonarodzeniowych.
Dużym wydarzeniem była również Magiczna Akademia dla Babci i Dziadka, która odbyła się w ODS „Malwa”. Przedszkolaki z dumą i radością zaprezentowały się na dużej scenie dla swoich Babć i Dziadków. Piękne piosenki  i bajkowe tańce zachwyciły zgromadzoną publiczność, która nie kryła łez wzruszenia. Wszyscy z dumą podziwiali artystyczne dokonania „małych artystów”. Kolejną okazją do zaprezentowania się przed najbliższymi były spotkania z okazji Dnia Mamy i Taty, które odbyły się kameralnie w salach oddziałowych. Przedszkolaki recytowały, grały na instrumentach, śpiewały i tańczyły. Wzruszeni goście mogli podziwiać tańce hiszpańskie, dyskotekowe, czy tańce z pomponami. Duża niespodzianką dla rodziców były także własnoręcznie przygotowane przez dzieci upominki.
Swoimi pięknymi prezentacjami artystycznymi nasze przedszkolaki uświetniały różne wydarzenia organizowane przez inne instytucje miejskie. W maju dzieci 5-letnie zaprezentowały „Taniec Kwiatów i Motyli” podczas pikniku organizowanego przez PCPR z okazji Dnia Rodziny i   Dnia Rodzicielstwa Zastępczego “Rodziną fajnie być, bo wtedy chce się żyć”. W okresie przedświątecznym najstarsze przedszkolaki wzięły udział w „Wielkanocnym Ryneczku”, gdzie zaprezentowały, krótki program związany ze świętami wielkanocnymi. W kwietniu natomiast wzięliśmy udział w Międzynarodowym Dniu Tańca. Dzieci swoje zdolności taneczne rozwijały w salach, jak i w ogrodzie przedszkolnym. Było dużo ruchu, kreatywności i dobrej zabawy. Podsumowaniem naszych działań artystycznych w tym roku szkolnym było przepiękne zakończenie edukacji przedszkolnej przez dzieci 6-letnie. Wydarzenie to odbyło się w Ostrowieckim Browarze Kultury. W klasyczne scenerii dzieci zaprezentowały tańce narodowe tj. poloneza, walca oraz tańce nowoczesne.
Nasze działania to także różnorodne inicjatywy ekologiczne. W tym roku przedszkolnym dzieci udały się na wycieczki, zarówno jesienne jak i wiosenne. Jesienią odwiedziliśmy m.in. Rezerwat Przyrody Krzemionki Opatowskie, Gospodarstwo Ekologiczne ,,Wichrowe Eko’’ w Jędrzejowie w ramach obchodów Święta Drzewa. Wiosną przedszkolaki odwiedziły „Szkołę wrażliwości” w Kapkazach i Bałtowski Kompleks Turystyczny. Wzięły też udział w warsztatach zdobienia porcelanowych kubeczków w Renowatorii w miejscowości Janik oraz w warsztatach powstawania pysznych cukierków w zakładzie cukierniczym ,,Krówka Opatowska”.
Nasze przedszkolaki wiele spacerują, spędzają czas na powietrzu, podziwiając przyrodę, obserwując zachodzące w niej zmiany. Jak co roku w kwietniu zorganizowaliśmy Dzień Ziemi, tym razem w ogrodzie przedszkolnym z udziałem sąsiadujących placówek oraz zaproszonych gości. W ramach obchodów tego dnia zainicjowaliśmy z przedstawicielami samorządu lokalnego i Radą Osiedla Ogrody akcję „Sprzątamy Ogrody”. Nasze przedszkolaki zaprezentowały się także podczas X Międzyprzedszkolnego Przeglądu Artystycznego „Miś ratuje planetę”, podczas, którego wykonały układ taneczny „Taniec dla Ziemi”. W maju w ramach obchodzonego Dnia Pszczoły gościliśmy w placówce pszczelarza, który opowiedział o swojej pracy.
Talenty naszych wychowanków można podziwiać w wielu konkursach i przeglądach organizowanych przez różne placówki. W tym roku przedszkolnym wzięliśmy udział m.in. w XI Międzyprzedszkolnym Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej “Polska żyje w nas”, konkursie multimedialno-plastyczny ,,PRZEMOC- TO NIEMOC”, eliminacjach do XXX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, III edycji ekologicznego konkursu ” Coś z Niczego”, VI edycji konkursu “Walentynkowa piosenka o miłości”, konkursie wokalnym „Portret Kobiety – bukiet muzyczny”, konkursu plastyczny ,,Moja wymarzona szkoła”, Ogólnopolskim Konkursie  Plastycznym pt. „Bohaterowie utworów Jana Brzechwy w oczach dziecka”, Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym “Prezent dla Marii Kownackiej”, konkursie plastyczny pod hasłem “Twórczość Jana Brzechwy na obrazie”, IV Miejskiej Olimpiadzie z języka angielskiego, Międzyprzedszkolnym Konkursie wokalnym „Muzyka łączy pokolenia”.
Wartości patriotyczne kształtujemy poprzez realizację tematyki Polska – moja Ojczyzna w okresie listopada i maja. Uczestniczyliśmy w akcji MEN “Szkoła do hymnu”, „SzkołaPamięta” i zorganizowaliśmy Konkurs Pieśni Patriotycznej dla naszych przedszkolaków. Nie zabrakło także układów tanecznych nawiązujących do tematyki patriotycznej. W maju najstarsze dzieci wzięły udział w Przedszkolnym Festiwalu Pieśni i Tańca prezentując polkę. W maju dzieci 5-letnie obchodziły Dzień Flagi.
W roku przedszkolnym 2023/2024 nasza placówka była organizatorem Międzyprzedszkolnych Warsztatów Kulinarnych Przedszkolaków pod honorowym patronatem prezydenta miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Artura Łakomca, które odbyły się w Ostrowieckim Browarze Kultury. Była to druga edycja tego wydarzenia kulinarnego organizowana na terenie naszego miasta. W warsztatach udział wzięło 14 drużyn z publicznych i niepublicznych przedszkoli. Pięcioosobowe zespoły, w skład których wchodziło dwoje dzieci, dwoje rodziców oraz nauczyciel, rywalizowały w trzech konkurencjach. Wydarzenie było okazją do rozwijania zainteresowań kulinarnych dzieci, a także umożliwiło integracje dzieci, rodziców  i nauczycieli z różnych placówek.
Ten rok przedszkolny upłynął na intensywnej współpracy m.in. z Ostrowieckim Browarem Kultury, Biurem Wystaw Artystycznych, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Miejską Biblioteką Publiczną oraz Biblioteką Pedagogiczną. Przedszkolaki systematycznie odwiedzały Biuro Wystaw Artystycznych, gdzie oglądały aktualne wystawy.
Dzięki uprzejmości Bibliotek zarówno Miejskiej, jak i Pedagogicznej dzieci brały udział w wielu ciekawych warsztatach i wydarzeniach. Poznały zasady wypożyczania książek oraz rolę i pracę bibliotekarza. Wzięliśmy również udział w akcji Całą Polska Czyta Dzieciom w ramach, której w przedszkolu odbyło się „Świąteczne czytanie przy choince”. Wyjątkowy Gość – Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Artur Łakomiec przeczytał dla dzieci wierszyki o tematyce świątecznej i zimowej. Przedszkolakom czytali także ich rówieśnicy ze starszych oddziałów. Dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną uczestniczyliśmy w XVIII Przeglądzie Teatrzyków Przedszkolnych. Mali Artyści odegrali na  podstawie utworu J.  Brzechwy “Nowe Pokolenie Eko – Żuka” oraz piosenkę ekologiczną.
Przedszkolaki z „Brzechwy” przez cały rok aktywnie włączały się w akcje charytatywne. W okresie świątecznym wspieraliśmy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Dzieci mogły w swoich grupach zbierać grosiki w ramach akcji Gorączka Złota PCK, czy Góra Grosza. Pamiętaliśmy także o zwierzętach organizując zbiórkę karmy i innych produktów w ramach akcji „Pomóżcie nakarmić psiaki i kociaki”.
Nasza całoroczna praca to edukacja dzieci w różnych obszarach. To także podejmowanie działań mających na celu jak najlepsze przygotowanie dzieci do edukacji przedszkolnej. Realizując podstawę programową urozmaicamy swoje działania organizując różnorodne Dni Nietypowe m.in. Dzień Misia, Kredki, Dentysty, Pizzy, Wody, Matematyki, Zdrowia, Książki, czy Oceanu. Nasze zajęcia dydaktyczne są niezwykle ciekawe i zawsze wzbogacone atrakcyjnymi metodami i pomocami dydaktycznymi.
Uczymy dzieci poprzez zabawę, muzykę, taniec, sport, doświadczanie, kodowanie i manipulowanie. Nasze każde działanie zmierza do wywołania uśmiechu na twarzy przedszkolaków i  czerpania przez nich radości z tego co robią. 

Skip to content