Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy

Spotkanie z książką i żywym słowem w ogrodzie “Dziewiętnastki”

W słoneczne czerwcowe przedpołudnie w naszym przedszkolu miało miejsce niezwykłe, międzypokoleniowe spotkanie z książką i „żywym słowem”. Było to jedno z licznych działań podejmowanych przez nas w ramach ogólnopolskiej akcji „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”. W ogrodzie przedszkolnym pod „klonem Janem”, spotkały się dzieci z aktorami „Teatru Żywego Słowa” Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pod kierownictwem pani Krystyny Borys. Na spotkanie zaproszeni zostali również przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej i Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej Filii w Ostrowcu Św.

Dyrektor naszego przedszkola – Aneta Stachurska powitała zaproszonych gości: słuchaczy, a jednocześnie aktorów z UTW oraz przedstawicielkę MBP, panią Edytę Wojtiuk – Wołodkiewicz. Jako pierwsze wystąpiły z piosenką „Witajcie w naszej bajce” dzieci z oddziału VII „Jeżyki”, pod kierunkiem pani Haliny Zwolińskiej – Bień.  Piosenka idealnie pasowała do klimatu tego niecodziennego spotkania. Następnie przedszkolaki: Hania J., Nela P. i Wojtek W., wspaniale przedstawiły inscenizację bajki patrona naszego przedszkola – Jana Brzechwy, „Żuraw i Czapla”. Po ich występie przyszła kolej na aktorów UTW. Słuchacze „Teatru Żywego Słowa” zaprezentowali przepiękne widowisko teatralne nawiązujące do wielu bajek Jana Brzechwy pt. „Przygody Pchły Szachrajki”. Przedstawienie bardzo się dzieciom podobało, a gromkie brawa były tego dowodem. Po spektaklu goście dołączyli do akcji, promującej czytelnictwo i z przyjemnością przeczytali dzieciom fragmenty znanych bajek i wierszy, takich jak: „Przyjście lata”, „Żuk i Biedronka”, „Fenek nad morzem”. Na zakończenie dzieci razem z gośćmi zaśpiewali a’ capella piosenkę o lecie i zbliżających się wakacjach. W ramach podziękowania za wspólne wielopokoleniowe spotkanie, goście otrzymali pamiątkowe kartki.
To był bardzo ciekawie spędzony czas zarówno przez małych, jak i dużych, gdyż zgodnie z sentencją słynnej polskiej noblistki, W. Szymborskiej „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”, a nasze przedszkole promuje czytelnictwo i bierze często udział w różnych działaniach czytelniczych, zarówno wewnąrzprzedszkolnych, jak i organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Bibliotekę Pedagogiczną. Koordynatorami spotkania były nauczycielki: Agnieszka Gurska i Agnieszka Sałkowska.

Skip to content