Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy

Świąteczne Warsztaty Kulinarne Przedszkolaków

20 grudnia w Ostrowieckim Browarze Kultury zapachniało świętami, a to za sprawą „Świątecznych Warsztatów Kulinarnych Przedszkolaków” zorganizowanych pod honorowym patronatem prezydenta miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego. Organizatorami przedsięwzięcia było NASZE PRZEDSZKOLE we współpracy z  Przedszkolem Publicznym nr 15.
Warsztaty rozpoczęły się muzycznym akcentem w wykonaniu naszego przedszkolaka z oddziału VII Marcinka Banasiewicza, który wykonał pastorałkę „Od serca do ucha”. Gościem honorowym kulinarnych zmagań przedszkolaków był Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, który przywitał wszystkich uczestników i życzył małym kucharzom powodzenia i dobrej zabawy. Zmagania przedszkolaków i ich rodziców obserwowali dyrektor Miejskiego Centrum Kultury – Jacek Kowalczyk, dyrektorzy ostrowieckich przedszkoli oraz kucharze: z naszego przedszkola  – Mirosława Bańcer,  z PP 15 – Damian Brożek i jednocześnie stanowiąc jury warsztatów.
W warsztatach udział wzięło 12 drużyn z publicznych i niepublicznych przedszkoli. Pięcioosobowe zespoły, w skład których wchodziło dwoje dzieci, dwoje rodziców oraz nauczyciel, rywalizowały w trzech konkurencjach. Nasze Przedszkole reprezentowały dziewczynki z oddziału VIII  – Sandra Szczygieł i Hania Zięba wraz ze swoimi mamami i panią Agnieszką Krawczyk.
Pierwsze zadanie polegało na ozdobieniu piernikowej choinki. Drużyna używając lukru i posypek miała za zadanie ozdobić „świąteczną piernikową choinkę”. Gong sygnalizował początek i koniec kulinarnych potyczek. Ozdobione ciasto zostało zaprezentowane jury, które było zachwycone kreatywnością i zaangażowaniem uczestników.
Druga konkurencja polegała na ręcznym ubijaniu śmietany kremówki. Było to zadanie, które obudziło w drużynach ducha rywalizacji, gdyż każdy chciał ubić śmietanę jak najszybciej i jak najlepiej.
Ostatnie zadanie polegało na przyrządzeniu zdrowej sałatki owocowej z takich składników jak banan, mandarynka, winogrono i brzoskwinia. Zadaniem każdego przedszkolaka było obranie i pokrojenie składników przy użyciu plastikowego nożyka. Następnie należało włożyć owoce do miseczek i dodać bitą śmietanę z poprzedniej konkurencji. Kolejnym krokiem było udekorowanie sałatki posypką czekoladową. Ostatnim etapem konkurencji była prezentacja sałatki jury i degustacja.
Jury jednogłośnie ogłosiło, że każde z przedszkoli biorących udział w świątecznych warsztatach zajęło pierwsze miejsce. Świadczyły o tym podnoszone przez członków jury tabliczki z symbolem czapki kucharskiej. Czas między konkurencjami umilała świąteczna muzyka, tworząc magiczny, bożonarodzeniowy klimat.
Na koniec wydarzenia na ręce dyrektorów przedszkoli zostały przekazane dyplomy za udział w warsztatach dla placówki, pamiątkowe deski do krojenia z dedykacją, kartki z życzeniami świątecznymi i niespodzianki dla przedszkoli.  Każdy uczestnik otrzymał świąteczny pierniczek, jako słodką niespodziankę oraz dyplom uczestnictwa w świątecznych warsztatach kulinarnych.
Świąteczne warsztaty kulinarne na pewno na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników. Wydarzenie było okazją do rozwijania zainteresowań kulinarnych dzieci, a także umożliwiło integracje dzieci, rodziców  i nauczycieli z różnych placówek.
Koordynatorkami i prowadzącymi warsztaty były nauczycielki z naszego przedszkola: Katarzyna Pawlik, Magdalena Kawiak, Monika Słowińska Agnieszka Krawczyk.

Skip to content