Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który przypada na początek kwietnia cała społeczność naszego przedszkola  połączyła siły, aby uczcić ten czas. Kolorem symbolizującym autyzm jest kolor niebieski, dlatego przedszkolaki przyszły ubrane do przedszkola w odcieniach tego pięknego koloru. Celem spotkania było zwiększenie świadomości i wrażliwości w temacie autyzmu. Dzieci podczas spotkania obejrzały film edukacyjny pt. „Jaś i niebieskie motyle”. Rozmawiały na temat trudności bohatera oraz kto, i w jaki sposób mu pomaga sobie z nimi radzić. Przedszkolaki zrozumiały, że dla osób z autyzmem w codziennym funkcjonowaniu bardzo ważna jest sfera odbierania wszystkich zmysłów. Dzieci brały udział w różnych zadaniach sensorycznych nawiązujących do każdego zmysł. Przedszkolaki  kolorowały w rękawicach kucharskich, wyszukiwały zimne kamyczki w misce grochu i soczewicy, zbierały przedmioty poprzez różnorodne dźwięki, rozpoznawały różne tekstury, kolory i kształty. Dopasowywały także wybrane przedmioty do siebie poprzez wszystkie bodźce zmysłowe – węch, dotyk, wzrok, słuch i smak. Dzieci 5-letnie uczciły również ten dzień w ogrodzie przedszkolnym, gdzie brały udział  w tańcach z balonem i w zabawach z gumą sensoryczna i chustą. Podsumowaniem tych wydarzeń było stworzenie niebieskiego serca na znak solidarności. Wszystkie grupy przedszkolne wykonały piękne plakaty i prace w kolorze niebieskim symbolizujące wsparcie dla osób dotkniętych autyzmem, które można oglądać w holu przedszkola.

Skip to content