Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy

Święto Drzewa

10 października w całym kraju obchodzone jest „Święto Drzewa”, którego inicjatorem jest Klub Gaja – Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne. Klub realizuje program edukacji ekologicznej od 2003 roku, natomiast Przedszkole Publiczne nr 19
w 2005 roku dołączyło do jego realizacji. W tym roku odbyły się uroczyste obchody Święta Drzewa pod hasłem: „Drzewa dla klimatu”. To już XVII edycja święta, którego koordynatorem  w „dziewiętnastce” jest nauczycielka Bożena Czemierys. Dwukrotnie przedszkole zostało laureatem Nagrody Czarodziejskiego Drzewa
w Ogólnopolskim Konkursie „Czarodziejskie Drzewo” – w 2016 i w 2018 za najaktywniejsze i najbardziej zaangażowane uczestnictwo  w programie Święto Drzewa.
Dwie statuetki Czarodziejskiego Drzewa zdobyte przez  przedszkole to  dla dzieci, nauczycieli i rodziców wielki sukces.Uroczystość rozpoczęła dyrektor przedszkola – p. Aneta Stachurska, która przywitała dzieci, rodziców i  zaproszonych gości: wiceprzewodniczącą Rady Miasta          –  p. Martę Woźnicką – Kuzdak, zastępcę naczelnika Wydziału Rolnictwa, Środowiska i Gospodarki Nieruchomościami – p. Andrzeja Potorskiego, inspektora z Wydziału Planowania i Rozwoju – p. Adriana Murdzę, leśniczego z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski – p. Waldemara Wiewiórę, ks. Adama Kamińskiego z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Św. oraz przewodniczącego Rady Rodziców PP 19 – p. Pawła Mroczka.   Następnie koordynator obchodów – p. Bożenka przybliżyła rolę drzew i wyjaśniła dzieciom dlaczego należy je sadzić i chronić. Sadząc więcej drzew możemy spowolnić globalne ocieplenie  i w ten sposób łagodzić skutki zmian klimatu. Spotkanie uświetnił program artystyczny przygotowany przez dzieci 5- letnie z  oddz. V „Sowy”, dzieci 5-6 letnie – uczestników projektu „Bliżej natury” oraz najmłodsze dzieci 3-letnie z oddz. I
– „Biedronki” .
Dzieci w barwnych strojach drzew i owoców zaprezentowały piosenki: „Pokochajmy drzewa”, „Leśne dzieci”, taniec przy piosence „Małe czerwone jabłuszko” oraz wiersze,  tj. „Drzewa”, „Złoty liść” Tadeusza Kubiaka.Niezwykle ważnym momentem uroczystości było czytanie drzewom wierszy przez zaproszonych gości: wiceprzewodniczącą Rady Miasta – p. Martę Woźnicką-Kuzdak i zastępcę naczelnika Wydziału Rolnictwa, Środowiska
i Gospodarki Nieruchomościami – p. Andrzeja Potorskiego. Pani Marta przeczytała wiersz „Wszystko leci…” Marii Kownackiej, natomiast pan Andrzej wiersz „Drzewa” autorstwa patrona przedszkola – Jana Brzechwy.Podczas uroczystości podsumowano również Rodzinny Konkurs Fotograficzny „Niezwykłe drzewo”, który zorganizowano w ramach obchodów Święta Drzewa. Przepiękne zdjęcia drzew można podziwiać na przygotowanej wystawie fotograficznej w holu przedszkola. Rozstrzygnięto także przedszkolny konkurs na nazwę drzewa – klonu rosnącego w ogrodzie przedszkolnym. Każda grupa zaproponowała nazwę drzewa, a Jury,     w skład którego weszli zaproszeni goście wybrało  nazwę – Klon „Janek”. Nazwa kojarzy się z patronem placówki – Janem Brzechwą. Drzewko jest   jeszcze małe, więc nazwano je Janek, ale za kilka lat  to będzie klon ”Jan”.  Uwieńczeniem uroczystych obchodów Święta Drzewa było uroczyste złożenie Przyrzeczenia Ochrony Drzew przez „Leśne dzieci” – uczestników projektu „Bliżej natury”, realizowanego w PP 19, a następnie wypuszczenie w powietrze balonu napełnionego helem z tekstem przyrzeczenia. Na koniec posadzono drzewa wspólnie      z zaproszonymi gośćmi. Sadzonki drzew zostały przekazane przez Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski. Głównym celem uroczystości było uwrażliwienie przedszkolaków na piękno    i znaczenie drzew w życiu człowieka oraz przeciwdziałanie zmianom klimatu. Miejmy nadzieję, że w przyszłości dzieci nie będą niszczyć drzew i gdy zajdzie potrzeba, staną w ich obronie, bo przecież bez drzew, życie na Ziemi byłoby niemożliwe.

zdjęcie głowne

 

Skip to content