Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy

W marcu jak w garncu…

„W marcu jak w garncu, to prawda jest,
Raz sypie śnieżek, raz pada deszcz…”

Miniony tydzień upłynął maluszkom z oddziału I pod hasłem „Marcowa pogoda”. Zajęcia w tym kręgu tematycznym dzieci rozpoczęły od wysłuchania opowiadania, dzięki któremu poznały przysłowie „W marcu jak w garncu”. Dzięki zabawom dydaktycznym „Marcowy garnek” i „Marcowa chmurka”, przedszkolaki poznały znaczenie marcowego przysłowia oraz nazwy występujących w okresie przedwiośnia zjawisk atmosferycznych, takich jak deszcz, wiatr, słońce, śnieg i chmury. Każdego ranka w kalendarzu pogodowym w sali dzieci przypinały obrazek z symbolem pogody, która była za oknem.  Podczas spaceru po okolicy dzieci opisywały pogodę, obserwowały niebo i szukały pierwszych oznak wiosny. Maluszki doskonaliły również swoje umiejętności w zabawach w kodowanie. Kodując na dywanie przy pomocy kolorowych kartoników stworzyły obrazek odzwierciedlający przysłowie „W marcu jak w garncu”. W ramach zabawy dydaktycznej „Na jaką pogodę te ubrania?” przedszkolaki dzieliły garderobę na letnią i zimową. W czasie zajęć nie mogło zabraknąć zajęć muzycznych i ruchowych. Dzieci uczestniczyły w muzycznych improwizacjach ruchowych z parasolami do piosenki „Deszczyk”. Maluszki brały udział w zabawach ruchowych „Słońce-deszcz”, czy „Omiń kałuże”. Nie zabrakło także zajęć plastycznych podczas, których dzieci stworzyły swoją własną „zupę marcową”, której składnikami były śnieżynki, słońce, chmurki, krople deszcz. Po tym tygodniu zabaw i zajęć maluszki z pewnością już wiedzą, czym może zaskoczyć ich marcowa pogoda.

Skip to content