Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy

Festiwal Uśmiechniętej Dyni

18 października bieżącego roku w naszym przedszkolu zapanowała wyjątkowo jesienna aura. W przedszkolu niewątpliwą gwiazdą tej jesieni została „Dynia”. Wśród jesiennej galerii pojawiły się chryzantemy, lampiony, siano oraz dynie z gospodarstwa ekologicznego „Wichrowe Eko”. Dyniowe dekoracje pozwoliły odkryć wiele zalet tego niedocenionego warzywa, a przede wszystkich stworzyły okazję do wspólnej i wesołej zabawy. Najmłodsze przedszkolaki “Biedroneczki” i “Kaczuszki”, obchodziły Święto Dyni w swoich salach, podejmując różne aktywności. Natomiast dla starszych dzieci ten dzień składał się z trzech wydarzeń. Jako pierwsze odbyło się Pasowanie z oddziałów starszych dzieci, które w tym roku przedszkolnym dołączyły do grona „Przedszkolaków z Brzechwy”. Eleganckie stroje podkreśliły wyjątkowy charakter uroczystości. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przedstawiły wierszyki i piosenki o tematyce związanej z jesienią i dynią. Po części artystycznej nastąpiło uroczyste złożenie przyrzeczenia, a potem akt pasowania, którego przy pomocy „czarodziejskiego ołówka” dokonała pani dyrektor Aneta Stachurska. Zgodnie ze złożonym przyrzeczeniem dzieci obiecały zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia do przedszkola z uśmiechem i pomagać wszystkim kolegom. Dzieci zostały docenione i nagrodzone licznymi brawami. Każde pasowane dziecko zostało przyjęte do społeczności przedszkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i kuferki słodkości. Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć, które upamiętnią te wyjątkowe chwile. Następnie odbył się Festiwal uśmiechniętej Dyni. Wszystkie zgromadzone dzieci hasłem „Drogi Jasiu, Droga Olu, Święto dyni dziś w przedszkolu” rozpoczęły spotkanie. Każdy z przedszkolaków tego dnia był ubrany na pomarańczowo, co pozwoliło stworzyć w sali wspaniałą atmosferę. Wszystkich zgromadzonych gości i dzieci przywitała czarodziejka i Pani Jesień. Dzieci zaśpiewały piosenkę „Bal u Dyni”, natomiast przedszkolaki z grupy „Żabki” i „Sówki” wyrecytowały wierszyk o dyni. Podczas uroczystości dzieci rozwiązywały zagadki oraz dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i że można z niej przygotować wiele dań. Przedszkolaki dokładnie „badały” dynię – jej ciężar, wygląd zewnętrzny i wewnętrzny. Porównywały również kilka dyni pod względem koloru, kształtu i ciężaru. Duże zainteresowanie wzbudziły dynie ozdobne, których wygląd całkowicie odbiegał od wyglądu innych dyń jadalnych. Dzięki zabawie „Ile wiesz o dyni?” dzieci dowiedziały się o walorach zdrowotnych tego warzywa oraz gdzie i w jakich warunkach rośnie. Ile może ważyć największa dynia na świecie?. Najwięcej emocji wzbudziła również zabawa badawcza „Co ukrywa dynia w środku?”. Przedszkolaki mogły zobaczyć jak dynia wygląda w środku po przekrojeniu. Po części badawczej nadszedł czas zabaw i konkurencji. W kolejnym punkcie programu przedstawiciele poszczególnych grup z przygotowanych materiałów plastycznych przyozdobiły dynię według własnego pomysłu. Powstały dyniowe zwierzątka „lis i niedźwiedź”. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością i jednocześnie świetnie się bawiły. Nie był to koniec atrakcji w tym dniu ponieważ Panie z kuchni przygotowały również nie lada niespodziankę, a mianowicie pyszną dyniową zupę z pestkami na obiad. Na zakończenie „Festiwalu Uśmiechniętej Dyni” każdy z przedszkolaków otrzymał dyniowy certyfikat. Festiwal Uśmiechniętej Dyni dla przedszkolaków był wyjątkowy, gdyż pozwolił zapoznać się z różnorodnością dyń, ich pozytywnym wpływie na zdrowie oraz wzbogacił wiedzę na ich temat, a przy tym był świetną okazją do dobrej zabawy. Dzieci i nauczyciele pokazali, że Święto Dyni może być naszym świętem przedszkolnym.

Skip to content