Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy

Podsumowanie ogólnopolskiego projektu “Z Kocią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy”

Wraz z końcem maja dzieci 4 – letnie z oddziału III „Żabki” zakończyły realizację ogólnopolskiego projektu „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy”. Projekt wprowadzał dzieci w świat bohaterów poszczególnych opowiadań, prowadząc przedszkolaki po świecie wartości oraz zabawy. Miał na celu ułatwić dzieciom adaptację do warunków przedszkolnych, zachęcać do samodzielnego sięgania po literaturę dziecięcą oraz popularyzować czytelnictwo wśród najmłodszych. Dzięki realizacji poszczególnych zadań – a było ich 10, w oparciu o treść wybranej książki, przedszkolaki miały możliwość poczuć się jak bohaterowie opowiadania, przeżyć podobne przygody, wczuć się w podane sytuacje.

Przygodę z Kicią Kocią dzieci rozpoczęły we wrześniu od opowiadania pt. „Kicia Kocia w przedszkolu”. Na początku przedszkolaki przywitały się z maskotką Kicia Kocia, która na stałe zagościła w ich sali. Opisywały wygląd bohaterki i wykonały pracę plastyczną – kolorując jej wizerunek. Po przeczytaniu książeczki stworzyły kodeks grupowy „Z Kicią Kocią wiem, jak zachować się”. Ponadto utrwaliły schemat dnia w przedszkolu wykonując plakat pt. „Mój dzień w przedszkolu”.

Drugi punkt projektu dotyczył opowiadania pt. „Kicia Kocia mówi dzień dobry”. Dzieci uczestniczyły w pogadance „Pozdrowienie” na temat tego, dlaczego oraz w jakich sytuacjach należy używać pozdrowień. Rankiem wchodząc do sali przedszkolnej wybierały sposób przywitania się z nauczycielem tzw. „Kiciowe przywitanki”: przytulas, piąteczka, żółwik, czy podanie dłoni. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach integracyjnych: „Dzieńdoberek”, „Wszyscy są…,” „Jestem twoim przyjacielem”. W grupie zorganizowany został Dzień Uśmiechu podczas, której dzieci wykonały pracę plastyczną „Uśmiech dla przyjaciela” i podarowały ją swojemu przyjacielowi.

Kolejne spotkanie „Żabek” z Kicią Kocią to wysłuchanie książeczki pt. „Kicia Kocia. To moje!”. Dzieci rozmawiały na temat dzielenia się zabawkami i tego jak się czujemy, kiedy ktoś nie chce się z nami czymś podzielić. Wybrały swoje ulubione zabawki z sali przedszkolnej i dzieliły się nimi z Kicią Kocią, Packiem, Juliankiem i Adelką. Jednocześnie wzięły udział w zabawie matematycznej „Tyle samo”. Jak na prawdziwe zuchy przystało „Żabki” włączyły się w akcję charytatywną “Góra grosza”. Nie zabrakło zabaw aktywizujących z kolorowymi kubeczkami oraz wspólnego układania “Kiciowych puzzli”. Ze wszystkich działań dzieci czerpały radość ze wspólnego sukcesu i współdziałania.

Podczas kolejnego spotkania z bohaterką książeczki przedszkolaki dowiedziały się ciekawych rzeczy na temat zdrowego odżywiania, a to za sprawą utworu pt. „Witaminowe przyjęcie”. Dzieci segregowały produkty na te, które są zdrowe i te których powinniśmy unikać. Brały udział w zabawach matematycznych „Stragan zdrowia” oraz w ramach aktywności w tym kręgu tematycznym zorganizowane zostało w sali „Wielkie witaminowe przyjęcie”. Dzieci z pomocą pań przygotowały i zjadły pyszne owocowe szaszłyki wykorzystując do tego owoce: jabłko, banan, i winogrono.

W ramach realizacji projektu dzieci uczestniczyły w spotkaniu ze sportowcem – piłkarką i zawodniczką II ligowej drużyny KKP Unia Lublin oraz obecną Wicemistrzynią Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej – Aleksandrą Pawlik. Dzieci rozmawiały z gościem o roli sportu w życiu człowieka, o tym jak często trzeba trenować, żeby osiągnąć sukces, a poprzez udział we wspólnych zabawach ruchowych rozbudzały swoje zainteresowanie podejmowaniem aktywności sportowej. Przedszkolaki wspólnie z zaproszonym gościem przeczytały opowiadanie pt. „Kicia Kocia gra w piłkę”. Dzieci poznały różne dyscypliny sportowe, wiedzą również co oznacza pojęcie „niepełnosprawność” i zrozumiały, że osoby z niepełnosprawnościami też mogą uprawiać sport.

Kolejnym punktem spotkań z Kicią Kocią było wysłuchanie bajki pt. „Kicia Kocia zakłada zespół muzyczny”. Dzieci w swojej sali utworzyły kącik muzyczny, jednocześnie poznając różne instrumenty muzyczne. Wykorzystując groch, fasolę, ryż i pojemniki po jogurtach stworzyły samodzielnie swoje instrumenty muzyczne – grzechotki. Wykonanymi instrumentami bawiły się w zabawę ,,Zrobiłem sam, a teraz gram”. Dowiedziały się także, że muzykę tworzą inne przedmioty np. plastikowe talerzyki, drewniane pojemniki, kredki, kratka papieru, czy gazeta. Przedszkolaki obejrzały muzyczny teatrzyk podczas, którego mogły z bliska zobaczyć instrumenty, a także mogły posłuchać na żywo koncertu granego przez muzyków. Na zakończenie realizacji tego zadania wykonały pracę plastyczną ,,Kolorowe marakasy”.

Swoją przygodę z bohaterką książki przedszkolaki odbyły również podczas wyjścia do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na miejscu dzieci wysłuchały książki pt. „Kicia Kocia w bibliotece”. Poznały zawód bibliotekarza, obejrzały księgozbiór biblioteki oraz dowiedziały się na czym polega wypożyczanie książek. Po powrocie do przedszkola szczególnie zadbały o „Kącik książki” w sali i stworzyły własne zakładki do książek. Wzięły udział w grupowej akcji „Ratujmy książki”, która polegała na naprawianiu zniszczonych książek z grupowego kącika. Ponadto włączyły się w zorganizowanie w przedszkolu „Kącika Wędrującej Książki”. Podsumowując ten punkt projektu dzieci stworzyły kodeks małego czytelnika „Takie książki mam, jak o nie dbam”.

W kwietniu dzieci z grupy „Żabki” dużo rozmawiały o ekologii a wynikało to z obchodzonego w tym miesiącu Dnia Ziemi. Po przeczytaniu książeczki „Kicia Kocia co z tymi śmieciami?”, przedszkolaki uczestniczyły w zabawie „Wyzwanie-segregowanie”, podczas której segregowały śmieci do pojemników we właściwych kolorach – niebieskim, żółtym i zielonym. W przedszkolu zorganizowany został także „Rodzinny EKO-quiz” w którym wzięli udział reprezentanci oddziału III wraz ze swoimi rodzicami. Obchodząc Dzień Ziemi, dzieci uczestniczyły w Happeningu ekologicznym i pochodzie uliczkami osiedla Ogrody. Maszerując trzymały w rękach transparenty oraz balony i skandowały ekologiczne hasła. Podsumowaniem działań ekologicznego spotkania z Kicią Kocią był udział dzieci w przedszkolnym konkursie rodzinnym pod hasłem „Eko torba dla mamy lub taty”.

Kolejny utwór, który zmobilizował przedszkolaki do aktywnego działania to „Kicia Kocia poznaje strażaka”. Ten punkt projektu dzieci zrealizowały świętując przypadający na 4 maja Dzień Strażaka. Przedszkolaki wybrały się do Państwowej Straży Pożarnej, gdzie miały okazję spotkać się z osobami, które wykonują ten niebezpieczny zawód. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Dodatkowo dzieci obejrzały strój strażaka, wóz strażacki oraz utrwaliły numer alarmowy.

Wysłuchanie przez dzieci utworu „Kicia Kocia na plenerze” było okazją do spotkania ze sztuką. Przedszkolaki rozmawiały na temat treści książki poznając pojęcie „plener malarski”. Uczestniczyły w zabawie „Kolorowe eksperymenty” podczas których malowały na mleku, tworzyły barwy, samodzielnie mieszając kolory oraz barwiły wodę. Porządkowały kącik plastyczny w sali utrwalając nazwy znajdujących się tam przyborów – pędzle, kredki, mazaki, pastele itp. W grupie zorganizowany został plener malarski podczas, którego przedszkolaki w małych zespołach malowały farbami Kicię Kocię. Wystawa prac została zaprezentowana rodzicom w holu przedszkola. Na zakończenie zajęć przedszkolaki uczestniczyły w zabawach z chustą animacyjną „Gra w kolory”.

Na zakończenie realizacji ogólnopolskiego projektu „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy” dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Udział w projekcie okazał się dla przedszkolaków niezwykłą przygodą. Ukazanie problemów i przygód Kici Koci, które są tożsame z tymi, które przeżywają dzieci stało się wspaniałą okazją do wdrażania właściwych zachowań wśród dzieci. Projekt był także doskonałą zachętą do popularyzowania czytelnictwa wśród przedszkolaków.

Skip to content