Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy

Tydzień Dyni

W miesiącach jesiennych obchodzimy Święto Dyni. W związku z  tym   w październiku najstarsze przedszkolaki        z „Dziewiętnastki” postanowiły podkreślić znaczenie odżywcze tego warzywa organizując na początku październiku w przedszkolu Festiwal Uśmiechniętej Dyni, który trwał przez cały tydzień.

Dzieci spędziły ten dzień w ogrodzie przedszkolnym. Na początku zostały przywitane przez dyrektor przedszkola Anetę Stachurską. Hasło przewodnie spotkania brzmiało: „Drogi Jasiu, droga Olu święto dyni dziś w  przedszkolu!”. Następnie przedszkolaki z oddziału  IV i V zaprezentowały krótki program artystyczny. Wykonały piosenkę pt. „Święto  Dyni” oraz recytowały wierszyki o tematyce związanej z tym warzywem. Po części artystycznej nadszedł czas zabaw       i konkurencji. Przedstawiciele poszczególnych grup z  przygotowanych materiałów plastycznych przyozdobiły dynię według własnego pomysłu.  Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością i jednocześnie świetnie się bawiły. Kolejnym punktem programu były zabawy ruchowe: Slalom Dyniowy oraz Dyniowe Kręgle. Dzięki zabawie „Ile wiesz o dyni?”, dzieci dowiedziały się o walorach zdrowotnych warzywa oraz gdzie i w jakich warunkach rośnie. Najwięcej emocji wzbudziła zabawa badawczo- praktyczna „Co ukrywa dynia w środku?” podczas której zadaniem przedszkolaków było wyżłobienie miąższu i pestek z dyni. Po skończonej zabawie odbyła się degustacja pestek. Na koniec uroczystości nastąpiło rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu plastycznego pod hasłem „Zwierzaki cudaki”. Oczywiście podstawowym materiałem wykorzystywanym do wykonania prac konkursowych była dynia.  Dyrektor przedszkola nagrodziła dzieci udział w konkursie i wręczyła dyplomy oraz drobne upominki. Nie był to koniec atrakcji w tym dniu…. Panie z kuchni przygotowały również nie lada niespodziankę, mianowicie pyszną zupę z dyni na obiad. Dwie najstarsze grupy z przedszkola przystąpiły do degustacji zupy w  ogrodzie przedszkolnym, a pozostałe dzieci zjadły zupę w przedszkolu. Dodatkową atrakcją była przygotowana fotobudka, z której dzieci korzystały w trakcie uroczystości, jak     i podczas wyjścia z przedszkola do domu.

Festiwal Uśmiechniętej Dyni dla przedszkolaków był wyjątkowy, gdyż pozwolił zapoznać się z  różnorodnością dyń, ich znaczącym wpływie na zdrowie oraz wzbogacił wiedzę na ich temat, a przy tym był świetną okazją do dobrej zabawy.

Zdjęcie główne

Skip to content